Známe první držitele černého náramku!

publikováno 15. 06. 2015

Známe první držitele černého náramku!

V pondělí 15. 6. proběhl závěrečný termín zkoušky vyšších úrovní. Vašek Obhlídal a Adam Šulc úspěšně splnili údery předepsané pro černý náramek mistrů! ...

V pondělí 15. června proběhl závěrečný termín zkoušky v rámci projektu Hledá se šampion pro zájemce o vyšší úrovně. Celkem osm proseckých hráčů se ucházelo o barevné náramky, a s hrdostí můžeme říci, že známe naše první šampiony: Vašek Obhlídal a Adam Šulc úspěšně splnili údery předepsané pro černý náramek mistrů!

Hledá se šampion je projekt, který odměňuje děti do 13 let za úspěšné zvládnutí techniky badmintonových úderů. Osm barevně odlišených úrovní má předepsány údery, které musejí hráči úspěšně předvést z nahození či nastřelení nového míče. Ve třetím termínu zkoušky už bylo možné získat i nejvyšší, černý náramek. Hned tři hráči se také o jeho získání pokusili, a z toho dva úspěšně. Ve zkoušce vedené trenéry Tomášem Krajčou (trenér II. třídy) a Evou Titěrovou (trenérka I. třídy a mnohonásobná mistryně ČR) zvládli předvedení zadrženého dropu, zadrženého klíru a backhandového klíru Vašek Obhlídal a Adam Šulc, oba členové oddílu SK Prosek Praha. I když byli kluci hodně nervózní, podařilo se jim prodat poctivou tréninkovou práci v průběhu sezony a prošli náročnou zkouškou s výborným hodnocením.

Také další účastníci zkouškového termínu si vedli zdatně a skoro všem se podařilo si zlepšit badmintonovou "kvalifikaci". Těsně pod vrcholem zůstal Jakub Riegr, kterému se podařilo splnit údery předepsané pro sedmý, červený náramek, ale nevěděl si rady se zadrženým klírem a zadním backhandem. Kubovi tak zůstává badmintonový "level 7".

Natálka Pávová a Kája NachtmanováV současnosti nejúspěšnější dívkou je Veronika Tvrdíková, které se podařilo úspěšně povýšit ze šesté úrovně na sedmou a také drží červený náramek. Verča letos ještě spadá do kategorie U11, přesto úspěšně předvedla křižné kraťasy, obranu a také dlouho obávanou smeč. Na paty jí šlape její deblová spoluhráčka Julie Skřivanová, které se povedlo uspět ve zkoušce na šestý, modrý náramek, když úspěšně předvedla dva druhy roztočených kraťasů na síti, stick smeč i obranný backhandový drop.

Další dva uchazeči úspěšně splnili podmínky fialového náramku, páté dovednostní úrovně. Honza Šnaiberk si v pololetí nevěděl rady se seknutým dropem z backhandové strany technikou reverse slice. Během několika měsíců ale do té doby neznámý úder zvládl a ukázal, jaké ovoce nese pracovitost. Jeho náramek byl získán velmi přesvědčivě. Na páté úrovni ho doplnila také Natálka Pávová, i když právě reverse slice ji u zkoušky trochu "pozlobil".

Konečně posledními dvěma úspěšnými absolventy zkoušky ve Vinoři v pondělí 15. června se stali Karolína Nachtmanová, které se povedlo úspěšně předvést všechny údery předepsané pro zelený náramek (úroveň 4), a domácí Sebastian Janíček, jenž úspěšně složil zkoušku pro úroveň 1 - bílý náramek. Smutný byl Ondřej Koranda, jemuž se nepodařilo získat třetí, oranžový pásek, ale roztočené kraťasy mu zkrátka málo chodily přes síť na to, aby mohl zkouškou projít.

Závěrečné zkoušky projektu Hledá se šampion budou pokračovat i v dalších pražských oddílech. V pátek 19. června čeká zkouška mladé hráče SK Prosek Praha. V úterý 23. naváže zkouška v areálu Hamr Braník a zkouškový program uzavře ve středu 24. června Astra Praha.

Detailní informace o projektu Hledá se šampion najdete na jeho oficiální stránce, vedle seznamu úderů a přehledu úspěšných držitelů si můžete prohlédnout také minutová metodická videa s přehledem jednotlivých úderů na YouTube kanálu BadmintonCoach.cz

Do pololetní zkoušky se zapojily děti z celé Prahy

publikováno 25. 02. 2015

Do pololetní zkoušky se zapojily děti z celé Prahy

Na přelomu ledna a února probíhalo ve čtyřech pražských oddílech testování mladých badmintonistů z úderové techniky v rámci programu Hledá se šampion....

Na přelomu ledna a února probíhalo ve čtyřech pražských oddílech testování mladých badmintonistů z úderové techniky v rámci programu Hledá se šampion. Úspěšní zájemci mohli získat různobarevné náramky na základě předvedení správné techniky zadaných úderů.

Přečtete si: detailní informace o projektu a přehled úrovní

Své umění předvedly děti z Proseka, Vinoře i Zahradního Města

Oproti prvnímu, říjnovému termínu zkoušky se tentokrát do projektu zapojily děti z řady pražských klubů. Testování tak probíhalo jak na Proseku, tak i ve Vinoři, na Zahradním Městě, v Braníku a také v badmintonové škole v Letňanech. Dohromady se o získání jedné z osmi dovednostních úrovní od základního bílého náramku až k černému pásku šampionů ucházelo 109 dětí ve věku do 13 let, z toho 68 úspěšně získalo či zlepšilo svou "badmintonovou kvalifikaci."

Zatím nejvýše dosáhla dvojice hráčů SK Prosek Praha: Václav Obhlídal a Adam Šulc, kteří jsou v tuto chvíli držiteli červeného náramku, tedy sedmé nejvyšší úrovně technických dovedností. V závěrečné zkoušce na konci sezóny se tak budou moci ucházet o černý náramek a tituly prvních šampionů. Uspěli ale i další prosečtí hráči - Jakub Riegr a Veronika Tvrdíková získali modrý náramek (6. úroveň), Daniel Kubiš, Marek Schumpeter a Julie Skřivanová drží náramek fialový (5. level), příjemným překvapením zkoušky pak byli i Honza Šnaiberk a Natálka Pávová, kteří získali zelený pásek.

Projekt podle španělského vzoru zaujal hráče i trenéry

Hledá se šampion je projekt zaměřený na rozvoj badmintonové techniky v období zlatého věku motoriky; účastnit se mohou děti do 13 let věku. Po předvedení základních předepsaných úderů (krátké backhandové podání, kraťas na síti, lob od sítě, horní úder) mohou získat svůj první, bílý pásek, pro získání žlutého musejí předvést dlouhé backhandové a dlouhé forehandové podání, drajvy a forehandový drop; podobně je pak definováno celkem osm barevných úrovní až k nejvyšší černé (pro tu jsou předepsány zadržený drop, zadržený klír a backhandový klír).

Garantem projektu je Tomáš Krajča, který zajišťuje průběh jednotlivých zkušebních termínů. V průběhu zkoušky musejí děti předvést zadanou techniku s nahozením či nastřelením dvanácti nových míčů (s možností opravného pokusu); samozřejmě platí, že nelze přeskakovat jednotlivé úrovně, a pro získání každého náramku je třeba splnit všechny předepsané údery. Hráči i jejich trenéři mohou s předstihem zhlédnout 38 metodických videí se stručným popisem a ukázkou provedení jednotlivých úderů, a tak získat jasnou představu o tom, co je obsahem zkoušky.

Testování v Praze potvrdilo hypotézu o zvýšení motivace učit se správné technice prostřednictvím soutěže o barevné náramky. Děti se o soutěž zajímaly, přijímaly díky ní lépe zpětnou vazbu ohledně chyb v technice a díky specifické atmosféře testování často dokázaly příjemně překvapit i vlastní trenéry.

Pozitivní ohlas pak sklidila pololetní zkouška "šampionů" u trenérů zapojených oddílů. Dalším postupným krokem tak bude sladění metodiky s oficiální metodikou Českého badmintonového svazu, a příprava materiálů a školení pro zkoušející, tak aby mohl projekt pomáhat s rozvojem techniky dětí nejen v Praze, ale po celé České republice.

Prohlédněte si fotogalerie: zkouška na Astře | zkouška v ZŠ Novoborská | zkouška v Letňanech | zkouška ve Vinoři a SPŠ Prosek | zkouška v Braníku

Badmintoncoach Badmintoncoach